  • Triplett CTX200PA RJ45 And COAX Tester And Inductive Probe
The CTX200P RJ45/Coax Tester performs a TIA568 test on CAT5/6 network cable (RJ45) with instant PASS/FAIL results — opens/shorts, reversals, split pairs, and continuity. It is ruggedized and cushioned for toolbox use with a hidden drawer for remote storage. Includes a built-in tone generator for tracing and troubleshooting inductive tone probe. Complete with tracer probe, BNC patch cable, CAT 6 RJ45 patch cable, BNC terminator, (2) 9V batteries, belt clip and case. Input Voltage/Current Max. 5VDC, 20mA Power 9V Batteries for Toner and Probe Dimensions Cable Tester: 2.8 x 1.4 x 4.1” (70 x 36 x 104mm) Probe: 8.3 x 1.6 x 1” (212 x 40 x 27.5mm) Weight Cable Tester: 4oz (112g) Probe: 2.8oz (80g)