  • Ultracharge Contractor/Caravan Suitability Lead 15M 15A UR250/15C
Description Ultracharge Contractor/Caravan Suitability Lead 15M 15A UR250/15C This heavy duty mains 15m extension lead features a 15A plug and socket used for 15 amp connections. This is commonly required for connecting Caravans and other RVs to mains connections in Caravan Parks. The extension lead features a thick orange/black flexible chord and an internal LED to indicate that live power. Specifications: Length: 15m Voltage: 240V Max Current: 15A Max Power: 3600W
Extension Lead / Leads / Mains Cable / Terminal
  • Voltflow Electrical Terminal, Blue (90 Pieces) CTK90B
  • Voltflow Electrical Terminal, Red (90 Pieces) CTK90R
  • Ultracharge Lead with Inline RCD Safety Switch 2M UR240RCD
  • Ultracharge Weatherproof Plug Box UR240WBP
  • Voltflow Electrical Terminal, Yellow (90 Pieces) CTK90Y